fbpx

Mida päriselt koju osta?

Mitte kõik mänguasjad ei ole laenutamiseks sobilikud ning ka mina, kirglik lelulaenutuste fänn ning keskkonnahoiu entusiast, ostan lapsele mõned KINDLAD asjad. Kui Laura-Lumi 3.eluaasta sünnipäev lähenes, läksin mänguasjapoodi talle kinki valima. Ja ma leidsin selle, mis talle tõeliselt sobiks – eakohane realistlik riietega nukk! Aga ma kõndisin selle pakini ja tagasi kümneid (ilma naljata!) kordi, sest see on niiiiii plastik ja „Made in China“ kirjaga. Pakk (nukk + lisadetailid) oli suur (pidin ikka kahe käega haarama) ning peas käis ringi mõte: „Kuidas siis mina, suur laenutuse propageerija ning keskkonnasõber, ostan poest plastmassist täiesti uue nuku!“. See olukord andis mulle rohkelt mõtteainet, et mõista…

Mida PÄRISELT lapsele koju osta?

Nr 1. Asjad, millega lapsel tekib tugev emotsionaalne side.

Laps on mänguasja sel määral kiindunud, et kannab püsivalt kaasas, küsib selle järele jne. Suure tõenäosusega tekib tugev side nukkude, kaisukate ja vahel ka autodega. Indiviiditi on see erinev, kuid ilmselt olete juba märganud oma lapse kiindumusobjekte. Laua- ja õppemängude, käelist tegevust arendavate mänguasjade ning aktiivtegevust toetavate mänguvahenditega tekib seda väga harva, kui üldse. Nende puhul laps omandab oskuse ning seejärel on valmis uueks mängu-väljakutseks („Emme, tahan uut mängu!“ on tuttav?!). Juhul, kui eesmärgiks ei ole lapsele õpetada lahtilaskmist ja hüvastijätte, siis palun ärge kaisukaid, nukke jms laenutage!

Nr 2. Väga pikaajalist kasutamist leidvad asjad.

Neid on üllatavalt vähe ning sõltuvad ikkagi lapse huvidest ning individuaalsetest eelistustest. Kuid suure tõenäosusega leiavad pikaajalisemat kasutust riputatav toa- ja õuekiik, mänguköök koos tarvikutega, poelett, aiakäru jm aiasõbra vahendid, Lego ja Lego (Duplo) ning magnettklotsid. Jah, isegi Pikleri kolmnurk ei pruugi last huvitada ning seda on korduvalt seetõttu “ennetähtaegselt tagastatud”.

ostaAga mida ma poes otsustasin? Laura-Lumi sai sünnipäevaks selle nuku! Tahaksin innustunult kirjutada, kuidas ta sellega ka mitu kuud hiljem ennastunustavalt mängib – toidab, riietab, paneb magama, räägib ja kuidas ta on pannud nukule nime, neil on mingid „oma tegevused“ jm, kuid…. Paraku seekord ei läinud täppi ja ta mängis sellega 2 päeva. Oligi kõik – ei tekkinud emotsionaalset sidet ning vabalt oleks võinud nuku ka laenutada. Kui aga oleksin laenutanud, siis jällegi teaksin – seda asja ei ole mõtet küll koju osta!

See ongi üks LaenuLelu hüvesid – laenutades saad teada, kas ja mida päriselt koju osta!

Mille ostmisele mõtled, aga veel kahtled? Proovi, enne kui otsustad: https://www.laenulelu.ee/tootekategooria/liikumine/

Leave a Comment