fbpx

Vurr nr 1

Vanim mänguasi ja LaenuLelu sümbol!

Laenutamise korral saad vurri TASUTA (laenutamiseks!) kaasa!

 

 

Tootekood: 140 Kategooria:

Vurr on inimesi köitnud juba aastatuhandeid! Pealtnäha lihtne, kuid paeluv (ja toimemehhanismilt eriti keeruline) mänguasi. Esimest korda mainis vurri Homeros, ligi 6000 a tagasi. Algselt tehti vurre puidust (jm looduslikust materjalist), tänapäeval plastikust või metallist. Eestlasedki ju tundsid vurri, mida tehti seakondist vastlapäeval.
Viimane suurem vurrivaimustus oli muidugi Fidget Spinner ning peale filmi „Inception“ („Algus“) ilmumist lõid laineid ForeverSpin väikesed metallvurrid, et tuua end olevikku ja reaalsusesse.
Millal pakkuda lapsele mängimiseks vurri? Vurri pöörlema panekuks on vaja tõelist käeosavust ja -tunnetust. Enne seda aga köidab vurr last beebiea „lammutamisfaasis“  – ajal, mil ehitatu/loodu tuleb algosadeks teha. Sel ajal tahab laps vurri muudkui pikali lükata. Vanem paneb vurri pöörlema, tema lükkab vurri (pingsalt jälgides) pikali. Nii võib see toimuda sadu kordi – laps uurib ja õpib!
Vurri puhul on näha kolme huvipunkti ja motiivi:
1.      Beebiiga – vurri jälgimine ja ümberlükkamine. Samuti selle pinna ja omaduste uurimine (katsumine, maitsmine, käepideme lõgistamine jms),
2.      Väikelapseiga – enese proovile panek: kas saan vurri pöörlema? Missugune on aeglaselt/kiirelt pöörlev vurr?
3.      Eelkool ja kooliiga – võistlusmoment: kui kauaks saan vurri pöörlema? Kuidas saan oma vurri panna teistest kauem pöörlema?
Võiks siis öelda, et vurril on pikk kasutusaeg? Jah, igas mainitud eluetapis 1 nädal – 1 kuu! 😊
Muid kasutusvõimalusi:
1.      Hoia käepidemest ja pööra vurr tagurpidi – jälgi kuidas vurr alla liigub.
2.      Kata tasapind jahu, liiva, lumega vms ning pane vurr sellele pöörlema. Missuguse raja vurr enda liikumisega loob?
3.      Seo nöör ümber vurri keskme ja tõmba vurr sellega pöörlema.
4. Meisterda ise lihtsaid vurre kartongist ja puupulgast.